دیمیتر – خدابانوی مادر

کهن الگوی دیمیتر که رومیان او را با نام سرس (به معنای حبوبات) می‌شناسند، نمادی با موهای طلایی گندمگون و سمبل غلات و مادر کهن الگوی پرسفون ، ادامه دهنده نسلی بود که مظهر باروری‌اند. کهن الگو دیمیتر در مقام نماد غلات، باعث و بانی فراوانی طبیعت است. کهن الگو دیمیتر در افسانه بخشاینده‌ترین کهن الگو بود. روزی دخترش، پرسفون جوان و معصوم مشغول چیدن گل در دشت و دمن بود که توسط هادس و با همکاری پدرش زئوس دزدیده می‌شود. پس از این واقعه دیمیتر بر روی زمین به جستجوی دخترش پرداخت. دیمیتر وقتی به خیانت پدر فرزندش و سایر کهن الگوها پی برد خیلی عصبانی شد. او به هیچ چیز اجازه باروری نداد تا اینکه پرسفون برگردد.

کهن الگو دیمیتر نمونه مادر است. کهن الگو دیمیتر مظهر میل به زایش و پرورش از طریق بارداری و نیز تغذیه جسمی و روانی دیگران است. کهن الگو دیمیتر  بیش از هر کهن الگوی دیگر، مهرورز و پرورش دهنده بود. زنی که کهن الگوی دیمیتر قدرتمند را در خود دارد، در آرزوی مادر شدن است و به محض اینکه مادر شد، رضایت خاطر می‌یابد. کهن الگو دیمیتر در زنان برانگیزنده میل به مهرورزی، مهربانی و بخشایش و ایثار است.

دمتر الهه‌ی مادر است و در برخورد با افراد دیگر نقش مادرانه دارد. دیمیتر بیشتر درون گرا (متضاد با آفرودیت) و مهربان است. او حتی برای محبت های کوچک دیگران، جبران های بزرگی می کند. این تیپ با حاملگی، پرورش و بزرگ کردن بچه ها و خانواده شناخته می شود. این کهن الگو حامل “عشق مادری” است. دیمیتر زن فداکاری است که تلاش می‌کند همه را از خود راضی نگه دارد.

به خاطر نقش زایندگی و برکتی که در وجود او قرار دارد دیمیتر الهه‌ی زمین، کشاورزی و باروری است و به عنوان الهه ذرت شناخته می شود. سمبل انرژی احیا کننده برای تمامی موجودات زنده روی زمین است.
این تیپ زنان، مردان را برای حفظ امنیت خود می خواهند تا همراهی فکری یا جنسی. در همین راستا امنیتی که یک مرد می تواند به بار بیاورد به میزان توجهی که به موارد با اهمیت زندگی زن دیمیتری باز می گردد بستگی دارد، یعنی خانه، بچه درست کردن و پرورش آن ها.

بزرگترین لذت دیمیتر، به دنیا آوردن بچه است. برایش نه گفتن دشوار است. به نظر نمی آید که به نیاز های خود فکر کند.بیشتر به نیازهای دیگران فکر می کند.

تیپ های دیمیتر در صبر و استقامت بهترین هستند. او شخصیت گرم و عملگرایی دارد. دیمیتر و آفرودیت شخصیت های متضادی دارند. هر دو نماد عشق هستند ولی عشق دیمیتر معطوف به فرزند است. زمانی که دیمیتر مادر می شود، از بیرون رفتن از خانه متنفر می گردد. او حداقل علاقه را به لباس پوشیدن و بیرون رفتن را دارد. همچنین او علاقه ای به مطالعه ندارد مگر اینکه کتابی در مورد آشپزی یا کارِ خانه باشد تا توانایی های او را در خانه دو چندان کند.
آن‌ها علاقه دارند زمان خود را به بافندگی، خیاطی و باغبانی بگذرانند.

دیمیترعلاقمند به دستور پخت های تازه برای دیگران است. او از آشپزی برای خودش به تنهایی لذت نمی برد. در ارتباط با فرزندانش او خودخواه نیست و بردباری فراوانی دارد.
دیمیترها عاشق داشتن فرزندان زیاد هستند و اگر بتوانند، تا سنین بالا نیز به بچه دار شدن ادامه می دهند.
آن ها نتیجه و بهره زندگی خود را در فرزندان جستجو می کنند. دیدن رشد و شادی فردی آنها، او را خوشحال و راضی می کند. روابط دوستانه آنها محدوده بزرگی از افراد را شامل می شود. ممکن است دوستان او کاملاً بی ربط و متضاد باشند
 

 

 

یک نظر بگذارید

دلیل بازگشت وجه