دیونوسوس – خدای مستی و شراب و میگساری

دیونوسوس که رومیان او را بَکِس می‌نامیدند، ستوده‌ترین نماد بود. گیاه محبوبش انگور بود و تمامی طبیعت قلمرو اوست. در افسانه های یونانی، دیونوسوس پسر زئوس و زنی به نام سمیل بود.

کهن الگو دیونوسوس نکات بالقوه‌ی مثبت و منفی زیادی در خود دارد. وجود کهن الگو دیونیسوس پر است از احساسات متفاوت که می‌تواند در روان فرد و اجتماع تناقض‌هایی ایجاد کند. کهن الگوی دیونوسوس در مردان عارف و قاتل (هر دو) وجود دارد. انرژی دیونیسوس در مرد و زنی یافت می‌شود که به دنبال لحظات شاد و هوس‌های ضد و نقیض است.

دیونوسوس مرد احساساتی و از نظر دیگران عجیبی است که حتی شاید ظاهر خود را به طریقی دیگر نمایان سازد. او دارای احساسات متناقض است و گاهی شاد و در همان لحظه می تواند بسیار غمگین می شود. احساس می کنند بچه خدا هستند و خدا مثل پدرشان، از ایشان مراقبت می کند و گوش به فرمان آن‌هاست تا خواسته هایشان را برآورده کند، از درون احساس می کنند از بقیه برتر و بالاتر هستند و برای اثبات برتری شان کاری نمی کنند و از درون این احساس عمیق را دارند.
خود را بسیار بزرگ و عظیم الشأن می دانند و از اینکه در میان انسان‌ها گیر افتاده اند بسیار احساس غریب و رنج و زحمت دارند و فکر می کنند انسان ها موجودات نادانی هستند که باید هر چه زودتر بفهمند که ایشان که هستند و کمر به خدمت ایشان ببندند.

به گشت وگذار روی می‌آورند و در لحظه فکر می‌کنند. از ذهن و کارهای مربوط به ذهن فراری هستند، حوصله فکرکردن ندارند مثلا درس خواندن و یا هر چیزی که نیاز به ذهن باشد، برایشان غیر قابل انجام است.

بدون چهارچوب هستند، و هیچ حد و حدود و قانون و مقرراتی برای خودشان قائل نیستند و دوست دارند که آزاد و رها باشند.
لباس پوشیدن، مدل مو و آرایش صورت این افراد خاص خاص خودشان است و خیلی جامعه پسند نیست.تمایل به داشتن موی بلند دارند، ریش بلند و مویی که روی گوش را بپوشاند. گاهی نیز ممکن است ظاهری مثل دراویش درست کنند.
تمایل شدید به هرگونه از خود بی خود شدن ذهنی به واسطه هر عامل بیرونی و یا درونی دارند و برای رسیدن به آن از هر وسیله ای استفاده می کنند، چه با مدیتیشن و چه با مواد روان گردان
 

 

 

یک نظر بگذارید

دلیل بازگشت وجه