آرکتایپ یا کهن الگوی جستجوگر (EXPLORER)

آرکتایپ یا کهن الگوی جستجوگر (EXPLORER)

زمانی که کهن الگوی جستجوگر در وجود ما فعال می شود، یعنی ذهن ما همواره به دنبال گزینه های بهتر بوده و به زبان دیگر همیشه زمین دیگری وجود دارد که چمنش به نظرتان سبزتر می باشد.

موقعیت جستجوگر، در ما توان ماجراجویی، اکتشاف و پاسخ گویی به نیازها و خواسته های منحصر به فرد ما را به وجود می آورد. این کهن الگو از یک سو می خواهد همرنگ جماعت باشد و از یک سو خواستار رسیدگی و پاسخ گویی به نیازهای درونی و فردی خویش است. از طرفی از گام نهادن در راه رشد فردیت می ترسد و از طرف دیگر از پوچی دنبال کردن زندگی ای که به نیاز های درونی و منحصر به فرد او پاسخ نگوید وحشت دارد.

این آرکتایپ، از جستجو و کاوش در پی آرزو و حسرت، آغاز می‌شود. همه ما در پی یافتن آرمانها و آرزوهای خود هستیم تا آینده‌ای بهتر بسازیم و جهانی بهتر را پایه‌ ریزی نماییم.

نمونه عینی جوینده را می توان در شخصیت مهاجرین، پیدا کرد. آنانی که با تحمل سختی ها و مشقات فراوان، به مکان جدیدی در دنیا نقل مکان می‌کنند. سپس در مکان جدید، نهایت تلاش و کوشش خود را صرف پیشرفت و عملی کردن آمال و آرزوهای خود می‌کنند.

صورت دیگری از جستجو، آرزوی ما برای بازگشتن به اصل خویش، یعنی دوران قبل از یتیمی و حتی دوران نوزادی است. بدیهی است پول، ثروت، قدرت و تمامی اسباب دنیوی، نمی‌تواند ما را به این مقصود برساند.

تنها می‌توانیم با واقعی شدن و به دنیا آوردن خویشتن حقیقی خود، به این آرزو جامه عمل بپوشانیم. یاد بگیریم، آنچه را که جست و جو می‌کنیم، در اعماق درون خود بیابیم، در غیر اینصورت، هرگز آن را در بیرون، پیدا نخواهیم کرد.

بدیهی است که جستجو در اعماق درون، برای افراد درونگرا بسیار ساده‌تر از افراد برونگراست. چراکه این افراد در جهان درون خود احساس راحتی بیشتری نموده و از کشف ان لذت می‌برند.

درحالیکه افراد برونگرا، در جهان بیرونی احساس آسایش بیشتری داشته و عاشق کشف آن هستند.

در هرصورت، جوینده درون، ما را به به مبارزه می‌طلبد تا آنچه را که از آن هراس داریم کشف نموده و در نتیجه استقبال از خطرات و ریسک ناشناخته‌ها، کاملا دگرگون شویم.

 

هدف: جست و جو برای زندگی یا روشی بهتر

ترس: همرنگ شدن با جماعت، به تله افتادن

روش پاسخ به موقعیت (مشکل): ترک کردن، فرار کردن، رفتن

کاری که باید انجام دهد (تکلیف و وظیفه): وفادار بودن به حقیقت ژرف تر یا والاتر

هدیه: استقلال، باندپروازی

1 نظر

  1. parvin

    2024/01/15

    سلام و عرض ادب
    من آزمون رو انجام دادم تقریبا همه موارد درصد نزدیک به هم داشت بالاترین 87درصد و پایین ترین 57 درصد بود . میخوام بدونم تعادل چگونه برقرار میشه ؟ چطور اونی که درصد پایین گرفته رو تقویت کنم ؟

یک نظر بگذارید

دلیل بازگشت وجه