هرا – خدابانوی ازدواج

در افسانه‌های یونان باستان، هرا فرزند ریا و کرونوس بود و مانند چهار برادر و خواهر دیگرش به محض تولد توسط کرونوس ، بلعیده شد و سرانجام وقتی از شکم پدر رها شده، تبدیل به دختر جوانی شده بود. در آن وقت دو الهه عناصر طبیعی به منزله دایه، مراقبت و پرورش هرا را به عهده گرفتند. هرا که بسیار جذاب و دوست داشتنی شده بود، نگاه زئوس را، به خود جلب کرد. زئوس برای رسیدن به هرا خود را تبدیل به پرنده نحیف و لرزانی کرد و هرا با یک نگاه به او دلش به رحم آمد و برای گرم کردنش او را به خود فشرد. پس از ازدواج ، هوسرانی‌های زئوس باعث سرشکستگی هرا و اهانت به او بود.

کهن الگو هرا هم محترم و مقدس بود و هم توهین و تحقیر می‌شد. ابعاد دوگانه خوب و بد او بیش از هر کهن الگوی دیگری قابل تشخیص است. کهن الگو هرا از طرف جامعه به شدت حمایت می‌شود. ذهنیت ” کشتی نوح ” همچنان پابرجاست: انسانها نیز مثل کفش یا جوراب باید جفت باشند. با این باور جمعی زنان مجرد احساس می‌کنند که وصله ناجوری هستند. بنابراین، کهن الگو هرا هم از طریق عواقب منفی سرپیچی از این باور جمعی زنان و هم به واسطه اعتبار ناشی از همراهی با آن تقویت می‌شود.

شخصیت هرا زنی است جویای همسر و تشکیل خانواده که از کودکی به ازدواج و تشکیل خانواده اهمیت می دهد. هرا الهه‌ی ازدواج، و در کهن الگوهای زنانه بعنوان همسر و رئیس خانواده شناخته می شود. علاقه‌مند به همکاری و ارتباط با مردش به عنوان همسر است. او در رویارویی با چالش های زندگی با قدرت برخورد می نماید. یک زن نوع هرا، مرد قدرتمند و بسیار موفق را به عنوان شریک زندگی خود می خواهد. کسی که قدرت و موقعیت خود را با او تقسیم کند.

ابتدایی ترین نشانه هرا در کودکان خاله بازی است، البته نه در نقش یک مادر که به عروسک های خود غذا می دهد بلکه به عنوان شخصیت بزرگی که خانه داری و همسرداری می کند.
هرا از همان کودکی در ذهن خود همسری انتخاب می‌کند و خود را در لباس عروسی تصور می‌کند. ممکن است زودتر از همسن و سالان خودش دوست پسر داشته باشد. حتی ممکن است از سن ۶-۷ سالگی.

در سنین نوجوانی، او قطعاً پی در پی رویای ازدواج کردن و همسر بودن را در سر می پروراند. به شدت خواستار داشتن یک رابطه است و برای همین بودن در اجتماع برایش اهمیت دارد.

محل کار یا دانشگاه برای یک نوجوان هرا اغلب محیطی برای یافتن همسر مناسب است، نه رسیدن به اهداف مستقل.
هرا مرد خود را زیاد کنترل می کند و در دل ترس از خیانت دارد. به همین خاطر همیشه حواسش جمع می باشد که مبادا زنان دیگر به همسرش نزدیک شوند.
خانم هرا معمولاً دوستی صمیمانه ای با خانم ها ندارد. دوستان هرا مانند خود او زنان متأهلی هستند که همسر شرکای تجاری همسرش می باشند. شخصیت هرا، زنان مطلقه را از خود دور می کند بنابر این علاقه ای به استحکام روابط به زنان بدون شوهر ندارد.
هرا اگر از نقش همسری خودش فاصله بگیرد و زخمی شود در زندگی بقیه دخالت های زیادی می کند و با نقشه های زیادی می تواند خیلی از زندگی ها را به هم بریزد.
رابطه جنسی او تنها برای لذت بردن خودش نیست بلکه برای او بعنوان یکی از نقش های زنانه در ازدواج است. ممکن است سالها برای او لذت جنسی اتفاق نیافتد.
بعنوان یک مادر، کهن الگوی هرا، خواستار رفتار مناسب، اجرای قوانین و نگه داشتن انتظارات بالا از فرزندان خود، در زمینه های علمی و اجتماعی است.

مادران هرا خیلی تمایل دارند که دخترشان زود ازدواج کند و برای ازدواج او از همان کودکی برنامه های زیادی دارند و حتی گاهی بهترین پسرهای فامیل را از همان کودکی در نظر دارند.
هرا معمولا نگران از هم پاشیده شدن خانواده است به همین خاطر گاهی بسیار کنترل گر هم می شود، به گونه ای که ممکن است مرد اذیت شود.
اگر همسرش مرد ضعیفی باشد هرا او را تحقیر می کند و با مردان دیگر مقایسه ی شدید می کند که این امر اعتماد به نفس مرد را می گیرد.

هرا سیاست های زنانه را به خوبی اجرا می کند و می داند با مرد مورد علاقه اش چگونه برخورد کند. در اصل هرا شغل اصلی خود را شوهر داری می داند
 

 

 

یک نظر بگذارید

دلیل بازگشت وجه