هرمس – خدای پیام رسان

در اسطوره‌های یونانی، کهن الگو هرمس که در میان رومیان به مرکوری (به معنی جیوه) شهرت دارد، فرزند زئوس و مایا بود. در افسانه‌ها آمده که هرمس از بدو تولد شروع به راه رفتن کرد و با استفاده از لاک یک لاک پشت که کشته بود، چنگ را ابداع کرد و آنرا نواخت. موسیقی کهن الگوی هرمس پر از شادی، عشق و شیرینی است. در غروب آفتاب گاوهای آپولو را دزدید و کباب کرد و خورد. شب هنگام به گهواره خود بازگشت و معصومانه شروع به بازی کرد.

کهن الگوی هرمس ویژگیهایی مثبت و منفی دارد. نوآوری، ظرفیت ارتباط برقرار کردن و توانایی فکر و عمل سریع را می‌توان به شکلی خلاق در راههای درست یا اشتباه استفاده کرد.

این مردان استاد روابط اجتماعی و سخنوری هستند. به راحتی با همه افراد ارتباط برقرار می کنند. معمولا انسان‌هایی با ذهنی سریع و پویا هستند که در زمینه ها و محیط‌های مختلف و شاید متضاد، رفت و آمد دارند.
مرد هرمسی ذهنی سریع دارد. او به سرعت ایده های مهم در موقعیت های مختلف را درک می کند و بدون از دست دادن زمان براساس این درک شهودی عمل می کند. همیشه در حرکت است. ثابت نگه داشتن او به همان اندازه سخت است که بخواهی جیوه را در دستهایت نگه داری.

از آن‌جایی که ذهن مثبت دارند و در لحظه زندگی می‌کنند، مردان هرمسی بسیار خوش شانس هستند و اتفاقات در اطراف ایشان همواره به صورت هماهنگ و مرتبط و در همزمانی کامل اتفاق می افتد. بسیار باهوشند و سایرین هم در بسیاری از موارد و مواقع از هوش سرشار و ذهن تازه آنها متعجب می شوند. توانایی این را دارند که در هر زمان که فضای اطراف و جو و محیط، محکم و سرد و غیرقابل تحمل گردد، به راحتی و با شوخی و خنده، آن را راحت و گرم نموده و جو را بشکنند. دهان گرم و سخنان دلچسب و دلنشین و زبانی گویا و فعال دارند و شیرینی گفتارشان همه جا زبانزد دیگران و دوستانشان می باشد.

پیام رسان های خوبی هستند و دیگران پیغام‌هایشان را توسط ایشان منتقل می کنند، چون می توانند بدون در نظر گرفتن عواطف و احساساتشان صرفاً ناقل پیام باشند.

در میان انواع آرکتایپ ها و انواع کهن الگو های مردان، هرمس ها توانایی این را دارند که به راحتی نقش و نقاب هر یک از اطرافیان را تقلید کرده و کارهای آنها را کاملاً مشابه با آنان انجام دهند و دقتشان به جزئیات ظاهری مربوطه برای همگان بسیار تعجب برانگیز است. حتی می توانند در طول شبانه روز در نقشهای متفاوت و بعضاً کاملاً بی ربط و حتی متضاد ظاهر گردیده و در هر کدام بهترین خودشان را زندگی کنند. هیچ یک از نقشها اثری بر نقش دیگر زندگیشان نداشته و در وجودشان کاملاً از هم جدا و مجزا هستند.

بطور مثال مرد هرمسی اگر در جمع یک عده آدم لات باشد، طوری رفتار می کند که انگار همین الان از زندان بیرون آمده است و همان لحظه اگر او را دریک کنفرانس پزشکی قرار دهند، طوری راجع به علم پزشکی صحبت می کند که انگار تمام عمر خود را صرف تحقیقات علمی و پزشکی کرده است، حال آن‌که نه آن است و نه این. هیچ‌وقت به هیچ چیز در زندگی گیر نمی کنند، که این می تواند یک رابطه، مواد مخدر، نوشیدنی های سکرآور، پول، وسیله، لوازم و شخص و یا هر چیز دیگری باشد.

کودکی شادی دارند و همیشه ناجی کودک درون خود هستند. هیچگاه کودک درونشان آزرده و سرخورده نمی شود و در سخت ترین و تحت فشارترین شرایط زندگیشان به راحتی می توانند به هر چیزی لبخند بزنند و یا جنبه لذتبخش و خنده دار آن مطلب را در نظر گرفته و کودک درونشان را شفا دهند. در رابطه با دیگران هم به خوبی می توانند این کار را انجام دهند، یعنی در بحرانهای زندگی افراد، می توانند با نجات کودک درون آنها، حالشان را خوب کرده و لبخند بر لبشان بیاورند.

با ورود آن‌ها به هر جمعی، گویی که آن جمع همان لحظه و به محض ورود ایشان تشکیل شده و با تازه نمودن جو و محیط و فضا به آن جمع موجودیت مجدد و تازه ای می بخشند. در هر جا که باشند دیگران را به دور خود جمع می کنند و یا حتی در بعضی مواقع به طور ناخودآگاه این دیگران هستند که به دور آنها جمع می شوند. دوستان بسیار زیادی داشته و تقریباً از هر صنفی و رسته ای و دسته ای از مردم و هر کجا که فکرش را بکنید، دوستی در آستین دارند.

در حضور بزرگان و اشخاص مهم و متشخص به راحتی می توانند سر صحبت را با آن‌ها باز کرده و ادامه بدهند و حتی حرفها و شوخی‌هایی با آن‌ها انجام بدهند که هیچ کس حتی تصور بر زبان راندن آن‌ها را در حضور این اشخاص از ذهنش عبور نمی دهد.

به خاطر این‌که استاد سخن هستند یادگیری و صحبت به زبان‌های خارجی که ایشان اصلاً با آنها آشنا نیستند، برایشان کاری ساده و لذتبخش است و به راحتی می توانند با یاد گرفتن چند کلمه معدود، با جرأت با افرادی از آن زبان شروع به برقراری ارتباط و محاوره و مکالمه نمایند. البته به طور کلی سرعت در فراگیری هر مطلبی و بخصوص زبان‌های متعدد از قابلیت‌های بالقوه ایشان است.

از نظر بدنی هم سریع و فرز و چالاک هستند و خصوصاً برای عبور از موانع و حصارها و دیوارها به خوبی از این قابلیت‌شان استفاده می کنند و به راحتی می توانند از مرزهای وجودی و حتی مرزهای فیزیکی اطرافشان عبور نموده و خودشان را به سرعت هر چه تمام‌تر به عمق مورد نظر در جایگاه مورد نظرشان برسانند.

بسیار خوش سفر هستند و در لحظه تصمیم می گیرند که کجا بروند و یا کی و یا چگونه بروند، آداب و رسوم و شرایط سفر را بسیار خوب بلد هستند و هر جا که می روند گویی که بارها آن‌جا را دیده اند و می شناسند. در زمان سفر، حال و احوال و شرایط فیزیکی و روحی بسیار خوبی داشته، گویی که در خانه خودشان در حال استراحت هستند و همه جای دنیا را مثل خانه خودشان امن و راحت می دانند.

هرمس‌ها توانایی این را دارند که مطالب و اتفاقات بی ربط به هم را با یک کانال موازی به هم ربط دهند، مثلا توانایی این را دارند که با عوض کردن و تغییر شعرها و سرودها، آهنگ‌ها و حتی موسیقی ها بعضاً آن‌ها را جالب و هیجان انگیز کنند و با دستکاری و تغییر هر چیزی آن را بهتر می کنند.
به راحتی می‌تواند چیزی را که در دست دیگری است تصاحب شوند. البته در امانت خیانت نمی کنند و اگر کسی چیزی را به رسم امانت در اختیارشان بگذارد و یا قرار باشد که ناقل و منتقل کننده چیزی به دیگران باشند آن را به نحو احسن انجام می دهند.

کسی که کهن الگو هرمس در او فعال است، در دنیای سیاست، وسایل ارتباط جمعی و تجارت احساس راحتی می کند. هرمس تاجر و ارتباط دهنده در این جهان است و کالا، اطلاعات و فرهنگ‌ها را از یک مکان به مکانی دیگر منتقل می‌کند
 

 

 

1 نظر

  1. محمد

    2022/02/18

    آقا من موسیقی کار میکنم و بالای 90% شخصیتم همینه ???

یک نظر بگذارید

دلیل بازگشت وجه