چگونه شخصیت‌مان را رشد دهیم؟

مهارت‌های مکالمه خود را توسعه دهید

هر روز مطالعه کنید

یکی از مهمترین مولفه‌های بهبود شخصیت، گسترش دانش شماست. با خواندن چند مقاله در تلفن خود یا باز کردن یک رمان و خواندن یک یا دو فصل از اخبار فعلی دانش خود را افزایش دهید. این به تحریک ذهن شما کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد با دیگران درباره آن صحبت کنید.

در مورد مسائل مهم نظرات خود را توسعه دهید

از دانسته‌های خود، شروع به شکل دادن نظرات خود در مورد رویدادهای هر روز کنید. ممکن است متوجه شوید که هر روز دیگران درباره موضوع روز در اطراف شما بحث می‌کنند و شما هم می‌خواهید در بحث‌ها شرکت کنید، بنابراین باید چیزی برای گفتن داشته باشید. مطمئن شوید که نکات خود را با لطف و منطق بیان می‌کنید.

شنونده خوبی باشید

وقتی دیگران صحبت می‌کنند، گوش کنید تا بفهمید آنها چه می‌گویند. منتظر نمانید تا صحبت‌شان تمام شود تا بتوانید پاسخ دهید، اما واقعا روی آنچه می‌گویند تمرکز کنید. سعی کنید آنچه را که به شما گفته‌اند هر چند دقیقه یکبار تکرار کنید تا نشان دهید که واقعا صحبت‌های‌شان را فهمیده‌اید.
  • ممکن است چیزی شبیه این بگویید: «پس به نظر می‌رسد از اینکه رئیست تصمیم گرفت به جای تو، کسی دیگر را برای انجام این پروژه انتخاب کند، ناامید شده‌ای. من می‌توانم بفهمم که چقدر این واقعا ناراحت کننده است.»

گوشی‌تان را زمین بگذارید

برای ایجاد ارتباط عمیق‌تر با دیگران و بهبود شخصیت خود، هر از گاهی از هر گونه وسایل الکترونیک دوری کنید. وقتی در جمعی هستید و در حال وقت گذرانی با دیگران هستید، به جای گشت و گذار در اینترنت یا لایک کردن عکس‌ها، با اطرافیانتان صحبت کنید.

تبدیل شدن به یک شخصیت خوب

با افراد جدید آشنا شوید

ایجاد ارتباطات جدید می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد دیگران بیشتر بیاموزید و مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید. به دنبال دوستی با کسانی باشید که متفاوت از دوستان فعلی‌تان هستند تا بتوانید به فردی قوی‌تر تبدیل شوید.
•    ممکن است به یک باشگاه در مدرسه خود بپیوندید تا با افراد جدید آشنا شوید، به انجمن‌های علمی یا هنری بپیوندید و یا گروهی را پیدا کنید که متناسب با علایق شماست.

یک سرگرمی سرگرم کننده را تمرین کنید

سرگرم‌کننده‌ترین و لذت‌بخش‌ترین افراد آن‌هایی نیستند که تمام روز در خانه هستند و تلوزیون تماشا می‌کنند! آنها بیرون هستند و در حال انجام کارهای سرگرم کننده و سازنده هستند. چیزی را بیابید که از آن لذت می‌برید و می‌تواند به شما در ارتباط با دیگران کمک کند و در عین حال علاقه شما را نیز جلب کند.
•    به عنوان مثال، ممکن است اسب سواری، شنا یا پیوستن به یک کلاس تناسب اندام را امتحان کنید.
•    حتماً سرگرمی‌های جدید را نیز امتحان کنید. اینها به رشد شما کمک می‌کنند.

روزانه کاری را فقط برای خودتان انجام دهید

افرادی که بهترین شخصیت را دارند معمولا کسانی هستند که شادترین هستند. با صرف مدتی در روز برای انجام کاری سرگرم کننده برای خود، حتی اگر فقط پانزده دقیقه باشد، خود را خوشحال کنید.
•    ممکن است بسکتبال بازی کنید، بستنی بخورید، فیلم تماشا کنید یا با یک دوست به شام بروید.
•    وقتی در طول روز احساس افسردگی یا کسالت می‌کنید، با تماشای یک ویدیوی خنده‌دار یا انجم کارهای سرگرم کننده خلق و خوی خود را بهبود ببخشید.

رژیم غذایی سالم را حفظ کنید

با خوردن غذاهای سالم، شخصیت و خلق و خوی خود را بهبود بخشید. ثابت شده است که میوه‌ها به طور خاص به افزایش انگیزه کمک می‌کنند. سیب، پرتقال و موز را برای بهبود خلق و خوی خود بخورید.

روزانه مدیتیشن کنید

گاهی اوقات، ممکن است در زندگی یک آشفتگی داشته باشید که این می‌تواند ذهن شما را نیز بیش از پیش آشفته‌تر کند. بدون داشتن تمرکز مناسب، ممکن است متوجه شوید که نسبت به دیگران بی‌ادب، غافل، یا صرفاً بداخلاق هستید. هر روز زمانی را برای پاکسازی ذهن و بهبود سلامت روان خود با مدیتیشن اختصاص دهید.

هر روز به آنچه بابت آن شکرگزار هستید فکر کنید

هر روز، چه در صبح یا قبل از رفتن به رختخواب، کمی وقت بگذارید و به چیزی فکر کنید که بابت آن سپاسگزار هستید. این به شما کمک می‌کند تا فرد مثبت‌تری شوید و به فردی خوشحال تبدیل شوید.
•    ممکن است انتخاب کنید که اینها را یادداشت کنید یا به سادگی در مورد آنها مدیتیشن یا دعا کنید. عادت کنید هر روز ۳ موردی که بابت آنها سپاسگزار هستید را یادداشت کنید. حتی ممکن است بخواهید یک یادآور روی گوشی خود تنظیم کنید تا این کار را به خاطر بسپارید.

وقت خود را با خانواده و دوستان بگذرانید

بهترین افرادی که می‌توانید برای بهبود شخصیت خود با آنها وقت بگذرانید، کسانی هستند که به شما نزدیک هستند. هر هفته زمانی را صرف ارتباط با آنها کنید. به مادرتان سر بزنید و برایش گل ببریدیاور یا برای دوستتان که مریض است سوپ درست کنید. آنها از شما قدردانی می‌کنند و لطف شما را جبران می‌کنند. این کارها به همه نشان بمی‌دهد که چقدر عالی هستید!

ایجاد یک تاثیر خوب

با لبخند به همه سلام کنید

اولین و ساده‌ترین قدمی که می‌توانید برای بهبود شخصیت خود بردارید این است که با همه احوالپرسی کنید. اگر با دیدن آنها لبخند بزنید، مردم شما را دوستانه و مهربان خواهند دانست. با لبخند خود دندان‌های خود را نشان دهید و دستان‌تان را تکان دهید یا آنها را در آغوش بگیرید.

مراقب آداب خود باشید

با دیگران با احترام و ادب رفتار کنید. هنگام احوالپرسی از عناوین مناسب مانند آقای دکتر، خانم مهندس و … استفاده کنید. به بزرگان احترام ویژه‌ای نشان دهید و همیشه از آنها به عنوان آقا یا خانم یاد کنید.
•    آداب نشستن سر سفره را هم به خوبی رعایت کنید. صاف بنشینید، آرنج‌های خود را از روی میز دور نگه دارید و به هیچ وجه میز را بهم نزنید.

سوالات باز بپرسید

وقتی کسی را ملاقات می‌کنید، فقط در مورد خودتان صحبت نکنید. در عوض سعی کنید آنها را بشناسید! از آنها سؤالاتی در مورد خودشان بپرسید که به بیش از پاسخ «بله» یا «خیر» نیاز نداشته باشد.
•    ممکن است چیزی شبیه این بگویید: «بنابراین، آنطور که متوجه شدم شما نیز به موسیقی علاقه‌مند هستید. برخی از هنرمندان مورد علاقه خود را نام ببرید؟»

به وعده‌های خود عمل کنید

کسانی که شخصیت خوبی دارند اغلب افراد بسیار قابل اعتماد و خوش قولی هستند. اگر به کسی می‌گویید کاری را انجام خواهید داد، بهانه نیاورید!
•    به عنوان مثال، اگر یک جلسه برای ساعت ۱۰ صبح تنظیم شده است، چند دقیقه زودتر حاضر شوید. این نشان می‌دهد که به زمان دیگران احترام می‌گذارید. اگر به مادرتان بگویید برای تولدش او را به شام می‌برید، این کار را انجام دهید!

دست یاری به نیازمندان بدهید

همیشه به دنبال فرصت‌های کوچک برای کمک به دیگران باشید. اگر کسی را می‌بینید که در تلاش است تا کتابی را از یک قفسه بلند پایین بیاورد، اگر می‌توانید به او کمک کنید. یا شاید در اتوبوس هستید و زنی با عصا وارد می‌شود. صندلی خود را به او پیشنهاد دهید! شخصیت تا حدی توسط تمام محبتی که به دیگران نشان می‌دهید ایجاد می‌شود، پس همین امروز شروع کنید.

به انجام این کارها ادامه دهید حتی اگر به طور طبیعی اتفاق نیفتند

به خاطر داشته باشید که زمان می‌برد تا تغییرات به عادت تبدیل شوند یا حتی با رفتارهای جدید راحت شوید. اگر تطبیق هر یک از این رفتارهای جدید برایتان سخت است، روی جعل کردن آن تمرکز کنید تا زمانی که برای شما به صورت یک عادت شود.
•    به عنوان مثال، اگر راحت نیستید که همیشه به دیگران لبخند بزنید، سعی کنید چند بار در روز جلوی آینه بروید و لبخند بزنید تا این کار برای‌تان تبدیل به یک عادت شود.

تعیین اهداف

برای خود اهداف تعیین کنید

افرادی با شخصیت‌های عالی انگیزه دارند تا به بهترین نسخه از خود تبدیل شوند. اهداف شخصی و حرفه‌ای را برای خود تعیین کنید تا بتوانید به پتانسیل کامل خود برسید.
•    به عنوان مثال، ممکن است یک هدف کوتاه مدت برای سه بار تمرین در این هفته تعیین کنید. هدف بلندمدت شما می‌تواند ارتقای شغلی در طی یک سال باشد.
•    اطمینان حاصل کنید که اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید به نوعی شما را فراتر از محدوده ی راحتی‌تان سوق می‌دهد. در غیر این صورت، رشد نخواهید کرد.

یک برنامه عملیاتی تهیه کنید

برای رسیدن به اهداف خود به یک برنامه نیاز دارید. آنچه را که می‌خواهید انجام دهید و هر قدمی که برای رسیدن به آن لازم است را بنویسید. هر مرحله را که پشت سر می‌گذارید جشن بگیرید!
•    به عنوان مثال، ممکن است هدفتان این باشد که هر روز زودتر به سر کار برسید، وظایف بیشتری را بر عهده بگیرید و یک دوره آموزشی را برای پیشرفت مهارت‌های خود تکمیل کنید.

یک نظر بگذارید

دلیل بازگشت وجه