پرورش شخصیت کهن الگوها

آپولو

در فرهنگ پدر سالار، ویژگیهای آپولو از کودکی در پسران پرورش داده می‌شود. از دوران پیش از کودکستان از کودک خواسته می‌شود که فکر کند و پاسخ‌هایی منطقی بدهد. برای پرورش ویژگیهای آپولو ممکن است فرد نیاز به کمک داشته باشد تا یاد بگیرد چگونه زمان، پول و وظایف خود را مدیریت کند. در قلمرو آپولو ، تحصیلات و تمرین به موفقیت منجر می‌شود

آتنا

زنی که ذاتا شباهتی به کهن الگو آتنا ندارد، می تواند کهن الگوی آتنا را از طریق تحصیل و حرفه در خود پرورش دهد. تحصیل علم نیازمند ویژگیهای کهن الگو آتنا است. با جدی گرفتن مدرسه و تحصیل، زن عادت به مطالعه را در خود پرورش می‌دهد. رفتار “حرفه ای” مستلزم آن است که زن منطقی، جدی و کاردان باشد. ناظری بی طرف باشد، منطقی فکر کند و مهارت حرفه‌ای را در خود پرورش دهد. تحصیل هر نوع علمی موجب پرورش این کهن نمونه می‌شود. آگاهی از واقعیتهای ملموس، واضح اندیشی، آمادگی برای امتحانات و گذراندن آنها همگی تمریناتی است که کهن الگو آتنا را بیدار می‌کند

آرتمیس

برای پرورش انرژی آرتمیس فعالیت‌هایی همچون برنامه‌های دسته جمعی گردش در طبیعت، سفرهای گروهی با اهداف زنانه، شرکت در مسابقات ورزشی و اردوهای دخترانه، سفر به سرزمینهای ناآشنا، زندگی و تحصیل در فرهنگهای بیگانه مفید هستند و اینگونه کارها می‌توانند به رشد کهن الگو آرتمیس کمک کنند

آرس

کودک آرس که پدرش هرگز با او کشتی نگرفته و بازی نکرده است ویژگیهای آرس را در وجودش سرکوب می کند. این کودک خصوصیات در لحظه عمل کردن و قابلیت‌های فیزیکی اش را سرکوب می کند. آرس سرکوب شده خود را به صورت گرفتگی عضلات ، فشارخون بالا ، یبوست و یا اسهال نشان می دهد

آفرودیت

در تجارب حسی، بیشترین نفوذ را کهن الگوی آفرودیتی دارد. در نتیجه، پرورش هوش عاطفی و تمرکز بر اینجا و اکنون، آفرودیت را برمی انگیزد. عشاق به طور طبیعی به سمت محرک های چشایی، بویایی، زیبایی، موسیقیایی و لامسه یکدیگر کشیده می شوند.

درمانگران جنسی، روش های “تمرکز حسی” یا “خوش گذرانی” را آموزش می دهند که در آنها زوجین را به مجذوب شدن در لحظه تشویق می کنند، نه آن که به هدف توجه کنند، اینکه یاد بگیرند چطور از احساسات مطبوع لذت ببرند.

موانعی بر سر راه لذت بردن از عشق وجود دارد. برخی عشق و زیبایی را داوری کرده، و در بهترین حالت آن را احمقانه دانسته و در بدترین حالت، گناه می شمارند. برای مثال کهن الگوی آرتمیس و آتنا  که بر اهداف خود متمرکز هستند، لذت بردن از لحظات آفرودیتی را بی اعتبار می شمارند.

وقتی که زنان، ارزش آفرودیت را دریافته و خواهان پرورش آن در خود می شوند، در فعال سازی این کهن الگو قدم بزرگی برمی دارند. حال لازم است که زمان و موقعیت مناسب برای پرورش آفرودیت را بیاموزند.

شاید لازم باشد زن و شوهر به تعطیلاتی دو نفره بروند، دور از بچه ها در شرایطی آرام به سر برند و بتوانند از خود، از گفتگوهایشان و از عشق ورزی لذت ببرند. شاید زن به کلاس درس باله رود و یاد بگیرد که چگونه به آسودگی، از جسم خود لذت ببرد، که شرطی لازم برای لذت بردن از عشق ورزی است.

پرورش علاقه مندی به هنر، شعر، حرکات نمایشی یا موسیقی نیز در زیباشناسی، هدفی مشابه داد.

فرد می تواند توانایی خود را  غرق در تجارب بصری، شنیداری شدن گسترش دهد. هنگامی که فرد مجذوب می شود بین او و آن واسطه زیباشناختی، بر هم کنش و تعامل رخ می دهد که نتیجه آن، اثری جدید است.

پرسفون

پذیرا بودن کهن الگو پرسفون ، کیفیتی است که بسیاری از زنان باید آن را در خود پرورش دهند. این ویژگی کهن الگو پرسفون به ویژه در مورد زنان آتنایی و آرتمیسی صادق است، زیرا آنها عادت کرده اند هدف خود را شناسایی و برای رسیدن به آن قاطعانه عمل کنند. بنابراین در وضعیتی که نمی دانند چه زمانی و چگونه باید اقدام کرد و یا زمانی که اولویتها نامشخص هستند، با مشکل روبرو می شوند. در این شرایط باید بردباری پرسفون را فراگرفته، اجازه دهند شرایط تغییر کند و در فرصت مناسب که شرایط به وضوح و روشنایی رسید اقدام کنند

پوزیدون

کهن الگوی پوزیدون نقاط قوتی هم دارد. او به خانواده و نیاز‌های مادی اعضای خانواده توجه کرده و مسائل اجتماعی و گرد‌هم‌آوری اعضای فامیل برایش مهم است. شما می‌توانید با توصیه‌های زیر پوزیدون غیرفعال خود را بیدار کنید.
 • گاهی تنها به خاطر اینکه دلت می‌خواهد کاری را انجام بده.
 • زمانی را به ورزش‌های آبی و رفتن به استخر یا تماشای دریا اختصاص بده.
 • از غذاخوردن لذت ببر.
 • به آدم‌ها توجه کن و سعی کن تشخیص بدهی چه حس و حالی دارند.
 • به تغییرات ظاهری اطرافیانت توجه کن و این تغیرات را به رویشان بیاور.
 • از بیان احساساتت نترس و چه خوب چه بد آن‌ها را ابراز کن.
 • گاهی کنترل جمع را به دست بگیر و همه را وادار کن که به میل تو پیش بروند.

دیمیتر

با تفکر جدی در مورد بچه‌دار شدن، چه خود زن بر آن آگاه باشد و چه نباشد، کهن الگو دیمیتر بیدار شده، به فعالیت می‌افتد و رشد می‌یابد. زنان با به تصویر درآوردن حاملگی و داشتن فرزند می‌توانند کهن الگوی دیمیتر درون را پرورش دهند

دیونوسوس

مردی که از کهن الگوی دیونوسوس در وجودش خبری نیست، از نظر هیجانی و احساسی کاملا خشک و بی‌روح است. از حس شادی و رضایت تهی است. کهن الگو دیونوسوس به لحظه‌ی حال توجه می‌کند، نه هدفی که قراراست در آینده به آن برسد. شادی، هیجان، روابط صمیمی و موسیقی مواردی است که برای کهن الگوی دیونوسوس مهم به شمار می‌آید. مردی با کهن الگو دیونوسوس کاملا در لحظه زندگی می کند و در لحظه از زندگی‌اش لذت می‌برد

زئوس

برای این که آرکتایپ یا شخصیت زئوس را در خود تقویت کنیم بهتر است ویژگی های زئوس را بشناسیم و سعی کنیم آن ویژگی ها را در خود تقویت کنیم. ویژگی های زئوس به شرح زیر است:

الف- مردان زئوس هدفمند و اهل برنامه‌ریزی هستند و پشتکار بالایی برای رسیدن به هدف دارند. عجول نیستند و گاهی برای رسیدن به خواسته‌هایشان سال‌ها تلاش می‌کنند. محتاط هستند، اگر بخواهند کاری را انجام دهند جوانب کار را به خوبی می‌سنجند و با افراد متخصص در آن زمینه مشورت می‌کنند. مدیریت زمان بالایی دارند، وقت خود را تلف نمی‌کنند و اجازه نمی‌دهند کارمندانشان در محیط کار وقت خود را تلف کنند.

اگر زئوس ورشکست شود یا مشکل کاری پیدا کند وضعیت ظاهرش تغییر نمی‌کند و در بیشتر مواقع کسی متوجه نمی‌شود که زئوس شکست خورده است، از شکست صحبت نمی‌کند و با احتیاط، دقت و پشتکار به دنبال جبران شکست خود است. تیزبین و مسلط به همه امور هستند، بر محیط کار خود تسلط کامل دارند (نصب دوربین، ضبط مکالمات تلفنی جهت بهبود فرآیند پاسخ‌گویی و…) و کوچکترین تغییرات و اتفاقات را می‌فهمند، بسیاری مواقع با اینکه در مساله‌ای مستقیماً حضور نداشته‌اند ولی دقیقاً می‌دانند که چه اتفاقی افتاده است.

ب- مردان زئوس توان بالایی برای کشف استعدادهای پنهان دیگران دارند و اگر مدتی با کسی کار کنند سریعا قابلیت‌های او را می‌فهمند و سعی می‌کنند در محیط کار از توانمندی افراد به بهترین نحو استفاده کنند. به خوبی می‌دانند هر کس در چه موقعیت شغلی باید قرار گیرد، استعدادهای افراد را کشف می‌کنند و می‌توانند افراد را برای رسیدن به موفقیت شغلی و اقتصادی راهنمایی کنند.

اگر بخواهند کسی را از دایره همکاری با خود خارج کنند، پازلی را در ذهن خود طراحی می‌کنند و مراحل این پازل را به صورتی پیش می‌برند که این فرد خودش از محیط کار برود. از بحث‌های بیهوده دوری می‌کنند؛ مثلا در بحث‌های فرهنگی یا اجتماعی نظر دیگران را گوش می‌کنند ولی اگر احساس کنند بحث نتیجه‌ای ندارد ممکن است خودشان هیچ اظهار نظری نکنند.

ج- رقابت‌طلب هستند؛ همیشه حواسشان به رقبای کاری هست تا از گردونه رقابت حذف نشوند، معمولا از رقبای کاری خود ایده می‌گیرند. زئوس‌ها توان ارائه توانایی‌های خود را دارند و می‌توانند به راحتی برند سازی کنند (پشت هر برند موفق یک زئوس قرار دارد).

شنونده‌های خوبی هستند، نظرات دیگران را با دقت گوش می‌کنند (در ظاهر اصلا اینطور نشان نمی‌دهند) و درمورد آن ایده‌ها فکر می‌کنند.

د- یکی از توانایی‌های مهم زئوس‌ها استعداد آن‌ها در مذاکره و قانع کردن افراد است، به همین دلیل، در مذاکرات سیاسی یا اقتصادی افراد بسیار موفقی هستند. دوستان هم‌جنس زئوس‌ها معمولا از افراد قدرتمند و ثروتمند جامعه هستند و تفریحات آنها در جمع مردانی است که همگی از قدرت و شهرت برخوردارند.

همدردی و همدلی زئوس با دیگران ضعیف است و لازم است این مهارت را در خود تقویت کند. عناوین و القاب برایشان مهم است (دکتر، مهندس و…)، در طول تاریخ فاصله طبقاتی و عناوین و القاب (دوک، لرد و..) را زئوس‌ها به‌وجود آورده‌اند.

هادس

افرادی که کهن الگوی هادس در آن‌ها فعال نباشد با دنیای درونی خود هیچ آشنایی ندارند. آنان به ارزش‌های این آرکتایپ و فرصت‌هایی که درونگرایی می‌تواند ایجاد کند آگاه نبوده و در به کارگیری آن ناتوانند، بنابراین زنده کردن متعادل انرژی این آرکتایپ می‌تواند تاثیر مثبتی بر شخصیت انسان داشته باشد. در این زمینه به کارگیری توصیه‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند.

 • نگرش خود به مرگ را تغییر بده، ترس خود از مرگ را با فکر کردن به مرگ و دیدن مرده‌ها کم کن.
 • به غرایز و رفع نیازهایی چون خوردن، خوابیدن و … بیش از حد اهمیت نده.
 • عمیق‌تر بیاندیش و به معنای زندگی و اتفاقات بیشتر بپرداز.
 • گاهی فیلسوفانه فکر کن و به دنبال چرایی باش.
 • کمتر حرف بزن و سخنان بیهوده نگو؛ به دنبال کلمات با ارزش باش.
 • ارزش‌ها و ضد ارزش‌های جامعه را دوباره بررسی کن و ارزش‌های واقعی و معنادار زندگی را بیاب.

پرورش هادس به انسان کمک می‌کند تا بتواند متوجه جنبه‌های عمیق زندگی شده و استعداد‌های درونی خود را در ادبیات و نوشتن و ایده پردازی بروز دهد.

هرا

اگر میل به پیوند با شریک زندگی آن قدرها شدید نباشد، می توان آن را آگاهانه پرورش داد. این فقط وقتی ممکن است که زن نیاز به تعهد را تشخیص دهد و بخواهد آن را حفظ کند و شرایط نیز بر وفق مراد او باشد. مثلا اگر دلباخته مردی است که خواهان و یا نیازمند وفاداری در پیمان زناشویی است، آن وقت تصمیم با اوست که برای حفظ این رابطه بین تنوع طلبی آفرودیتی یا استقلال طلبی آرتمیسی و تمایلات هرایی ، کهن الگو هرا را برگزیند. تصمیمی هوشیارانه برای هرا بودن، پیوند زن با این کهن الگو را تحکیم می بخشد

هرمس

کهن الگوی هرمس هنگام کشف‌های تازه و اتفاق‌هایی که به این کشف‌ها مربوط می‌شود، با ماست. اگر ذهن ما از قبل روی برنامه‌ی پیش‌بینی شده و غیرقابل تغییری تمرکز کرده باشد، از کمک‌ها و راهنمایی‌های کهن الگو هرمس بی‌بهره خواهد ماند. به همین دلیل هنگامی که به تعطیلات می‌رویم یا حتی وقتی روزی عادی را بدون برنامه و با حس ماجراجویی سپری می‌کنیم، از هرمس دعوت می‌کنیم تا ما را همراهی کند. هنگامی که فرصتی برای صحبت کردن می‌یابیم یا می‌خواهیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم، هرمس در کنار ماست

هستیا

کهن الگوی هستیا را می‌توان در تنهایی بی‌دغدغه و آرام یافت و یا در حس نظم و ترتیبی که از انجام “صبورانه کارهای خانه” حاصل می‌شود. مرتب کردن کمد لباس، مرور عکسهای گذشته و مرتب و منظم کردن و چیدن آنها در آلبوم. زنی که ذاتا کهن الگو هستیا ندارد، می‌تواند هوشیارانه هستیا را به درون خویش دعوت کند و اوقاتی را با کهن الگوی هستیا یعنی با جنبه متمرکز، درونی و آرام خویش بگذراند. چنین دعوتی مستلزم این است که وقت و فضای لازم را به خود اختصاص دهد. این بخصوص در مورد زنی برونگرا صادق است که زندگیش پر از فعالیت و ارتباط است و همیشه مغرورانه از نداشتن لحظه‌ای خلوت و آرامش شکوه می‌کند. برای تقویت کهن الگو هستیا لازم است وقت کافی به انجام هر کاری اختصاص داده شود

هفائستوس

دوری از جمع، در تنهایی کار کردن، استفاده از دستها و قوه خلاقیت از ویژگیهای هفائستوس است. درونگرایی هفائستوس برای کودکان برونگرا که وابسته به دیگران هستند، مهم است. پدر و مادر می توانند ویژگیهای کهن الگو هفائستوس را با دوره‌های سکوت در این نوع کودکان پرورش بدهند. کار کردن با اسباب بازی‌های خانه سازی و ساختن چیزهایی با گل می تواند شروع به کار گرفتن تجسم برای کار با دست باشد


 

 

 

یک نظر بگذارید

دلیل بازگشت وجه