پرسفون – خدابانوی دوشیزه

مطابق افسانه‌ اسطوره ها، پرسفون دخترک معصوم، ساده و جوان، زئوس و دیمیتر بود. یک روز که او در دشت مشغول چیدن گل بود، یک گل نرگس زیبا را از زمین بیرون کشید که ناگهان زمین شکافته شد و هادس ، فرمانروای جهان زیرین، بطور رعد آسایی با ارابه طلایی اش که توسط چهار اسب وحشی و قوی جثه سیاه کشیده می شد، از شکاف زمین بیرون آمده و پرسفون را در حالی که جیغ می‌زد ربود و پرسیفون را با خودش به عمق جهان زیرین برد. این امر با اجازه خود زئوس انجام شده بود و پرسفون به اجبار به همسری هادس درمی آید.

کهن الگو پرسفون نمونه شخصیت بارزی نیست. اگر پرسفون شکل دهنده ساختار ناخودآگاه زن باشد، آن زن تمایلی به فاعل بودن ندارد، بلکه تحت تاثیر اعمال دیگران است، به عبارت دیگر، پرسفون کرداری همساز با میل دیگران و ذهنیتی پذیرا دارد. جنبه جوانی و دوشیزگی پرسفون ، به زن ظاهری همیشه جوان می بخشد. کهن الگو پرسفون دارای دو جنبه است: یکی پرسفون دوشیزه و دیگری پرسفون ملکه جهان زیرین . زنان می توانند تحت تاثیر یکی از این دو جنبه کهن الگو پرسفون باشند. از یکی به دیگری تحول یابند و یا اینکه همزمان هر دو جنبه دختر و ملکه را در درون خود به معرض نمایش گذارند.
پرسفونه الهه دنیای زیرین، و معمولا درون گرا (قطب مخالف هرا) با قدرت کنترل کامل دنیای درون خود است. او بر خلاف آتنا، دخترِ مادر است.
پرسفون در سنین بالا هم همان جذابیت های دخترانه را دارند و گویی خیلی دیر پیر می شوند. از بالا رفتن سن خیلی وحشت دارند و خود را همچنان دختر کوچک مادر می دانند.
زن نوع پرسفون بیشتر به طبیعت معنوی و غیر مادی شریک زندگیش گرایش دارد تا جسم او. ممکن است او به طور ناخودآگاه جذب روابط مخرب شود و یا بطور بالقوه شریک زندگیش را تحت کنترل قرار دهد. بعنوان اقدامی حمایتی ناخودآگاه ممکن است یک شریک زندگی جوان تر و بدون تهدید را جاگزین کند و نقش مادر وی را بازی کند.پرسفون الهه دختر است و در سنین بالا هم جذابیت های دخترانه را دارد.

این زن چندان سیاست های زنانه را نمی داند. او به خاطر ترس از دست دادن دیگران ممکن است ضربه بخورد.. برای رفع نیاز های خود به جای اقدام به دستکاری و راه های غیر مستقیم و اشتباه، “نه” می گوید. او از کشمکش و ناسازگاری اجتناب می کند.

ممکن است پرسفون به خاطر وابستگی ها و رهاشدن از جانب دیگران دچار حس طردشدن و یا افسردگی شود.

او در برخورد با مکان ها و شرایط ناآشنا دچار استرس می شود و دوست دارد در مکان های آشنا کار کند.
زن تیپ پرسفون ارتباط آگاهانه با مرد درون خود (آنیما) را گسترش می دهد. در تعاریف یونگی، آنیموس یک زن بالغ پرسفون (زن درون)، گسترش دهنده ماهیت عمل و جسارت اوست.

زن پرسفونی می تواند شغل هایی نظیر شفا دهنده، درمان گر، گیاه شناس، طالع بین، نویسنده، عکاس، موسیقی دان و باغبانی داشته باشد.

او نیاز دارد تا زمانی را به تنهایی بگذراند تا انرژی خود را احیاء کند. زیرا ارتعاشات و هیجانات اطراف او را در خود فرو می برد. موسیقی، طبیعت و تجربیات عرفانی او را پر انرژی می کنند.
به عنوان یک مادر، پرسفون بصورت حسی با فرزندان خود ارتباط برقرار می کند. راه های فیزیکی و ظاهر آنها کمتر مورد توجه قرار می گیرد
 

 

 

1 نظر

  1. ستاره

    2023/06/06

    خیلی تست خوبی بود. خیلی بامن منطبق بودوچقدرم من پرسفون بودم. ممنون ازسایت خوبتون.

یک نظر بگذارید

دلیل بازگشت وجه